6 września, 2021 W Wiedza

Edukacja matematyczna w metodzie Montessori

Matematyka w metodzie Montessori jest łatwa, według mnie przyjemna i da prosta w zrozumieniu. Dziecko doświadcza jej całym ciałem, zmysłami i przede wszystkim własną aktywnością. Sensoryczny kontakt z matematyką to ważny element, który wyróżnia metodę Montessori.

Matematyka na poziomie edukacji przedszkolnej Montessori jest bardzo rozbudowana, a to z tego względu, że dziecko tworzy nie tylko liczby w zakresie 10 czy 20, ale pracuje także z setkami, a nawet z tysiącami, i to wszystko w bardzo prostej formule. Za to uwielbiam metodę Montessori – pomoce rozwojowe są szyte na miarę dziecięcego umysłu. Są dzieci, które na etapie edukacji przedszkolnej zatrzymają się na Tablicach Seguina, ale są też dzieci, które potrzebują znacznie więcej. I mają taką możliwość. Pomoce rozwojowe mogą wyglądać nietypowo, ale pięknie prowadzą dziecko od prostych, do coraz trudniejszych elementów.

 

Tajemnica tkwi w pomocach rozwojowych

Aby pokazać Wam, w czym tkwi ta wyjątkowość matematyki w metodzie Montessori, przeczytajcie o trzech różnych pomocach rozwojowych. Pierwszą z nich są wrzeciona. Jest to pomoc rozwojowa, dzięki której dzieci uczą się tworzyć zbiory w zakresie 10. Wcześniej zobaczyły, jaką wartość ma każda liczba i poznały ich symbole. Pracując z tą pomocą rozwojową uczą się samodzielnie tworzyć określone liczby poprzez przeliczanie i wkładanie do odpowiednich przegród odliczonej ilości wrzecion. Dodatkowo ćwiczą połączenie wartości liczb z ich symbolami. Dzieci uczą się matematyki etapami, w sensoryczny sposób.

Inną, bardzo piękną pomocą rozwojową jest taca prezentacji. To dzięki niej dzieci mogą zauważyć różnicę pomiędzy: 1, 10, 100 i 1000. Jeden to jeden koralik, 10 to dziesięć koralików, 100 to sto koralików, a 1000 to tysiąc koralików. Dzieci ich dotykają i sensorycznie odbierają, że 1 to bardzo malutko, a 1000 to tak dużo. Dopiero jak rozumieją ilościowo, ile to jest 1, 10, 100 i 1000, to poznają symbole tych liczb.

Ostatnią pomocą rozwojową, o której chcę dzisiaj napisać, jest gra w węża sumującego. Na tę pomoc rozwojową składają się trzy pudełka z koralikami: ze złotymi łańcuszkami, kolorowymi i czarno-białymi. Dzieci uczą się tworzyć różne kombinacje dodawania w zakresie 10. Ćwiczą je na długim wężu. Bardzo wartościowa pomoc rozwojowa.

 

 

Duża dawka wiedzy w moich webinariach

Z edukacji matematycznej w metodzie Montessori nagrywam webinaria na platformie Sensoryczna Edukacja – zapraszam do ich oglądania. Znajdują się tam klasyczne prezentacje pomocy rozwojowych, jak również moje pomysły na wykorzystanie ich podczas terapii integracji sensorycznej. Lubię łączyć ze sobą wiele metod podczas pracy z dziećmi. Kliknij, żeby zobaczyć webinarium – Matematyka Montessori: liczby od 1 do 10 – prezentacja pomocy rozwojowych. Znajdują się w nim prezentacje pomocy rozwojowych:

  • belki numeryczne: poznanie wartości liczb od 1 do 10
  • szorstkie cyfry: poznanie symboli liczb od 0 do 9
  • belki numeryczne i symbole: połączenie wartości liczb i ich symboli
  • wrzeciona: ćwiczenie tworzenia zbiorów liczb w zakresie 10
  • cyfry i żetony: ćwiczenie tworzenia zbiorów liczb w zakresie 10, połączenie wartości liczb i ich symboli, rozpoznawanie symboli liczb