28 listopada, 2019 W Inspiracje

Figura i tło – rozwój percepcji wzrokowej

Koordynacja wzrokowo-ruchowa jest jedną z bazowych umiejętności w naszym codziennym życiu: widzę, co robią moje ręce, moje ciało dzięki synchronizacji z oczami sprawnie porusza się w przestrzeni. Mogę pisać, gotować, biegać, omijać przeszkody, prowadzić samochód…

Oto przykład bardzo prostej zabawy dla około rocznego dziecka. Ze względu na klucze różnej wielkości (mogą to być inne przedmioty) konieczna jest obecność osoby dorosłej.

Zrobienie pomocy rozwojowej jest naprawdę bardzo łatwe. Weź 3 klucze, które różnią się od siebie kształtem i wielkością i zrób ksero. Następnie obrób to zdjęcie w programie graficznym, aby klucze były wyraźne i miały biały kolor. Tło ma być czarne, aby był duży kontrast. Pozostaje już tylko wydrukować klucze i skompletować pomoc rozwojową, czyli położyć klucze i wydrukowaną kartkę na tacy.

Jest to bardzo ważna pomoc rozwojowa, ponieważ rozwija w dziecku zdolność wyodrębniania jakiegoś kształtu czy przedmiotu z tła, dodatkowo ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową. Tutaj tło jest jednobarwne, natomiast tę trudność można zwiększać poprzez nagromadzenie informacji wizualnych oraz dodawanie kolorów, np. czerwonego. Dzieci ćwiczą izolowanie.

Pokaż dziecku, co może zrobić – weź do ręki klucz i dopasuj go do odpowiadającego mu obrazka. Celem tego materiału jest rozwój wzroku oraz koordynacji oko – ręka.

Możesz zrobić dziecku jadalną ciastolinę, schować w niej różne przedmioty i wspólnie z dzieckiem spróbować je odnaleźć, odkopać. W tej wersji mamy dodatkowo stymulację dotykową.