1 lutego, 2021 W Inspiracje

Gumki recepturki – twórcze wykorzystanie sześcianów różowej wieży Montessori

Nie wiem jak to możliwe, że na moim blogu nie znajduje się jedno z moich ulubionych ćwiczeń, do którego wykorzystuję sześciany z różowej wieży Montessori. Już to nadrabiam!

Nie lubię jak coś leży odłogiem, a zostało mi sporo różnej wielkości sześcianów po produkcji różowej wieży. Miałam też sporą ilość kolorowych gumek recepturek i wpadłam na pomysł, że wielkości sześcianów mogą być świetnym stopniowaniem trudności. Na tacy układam 5-6 sześcianów, a obok w pojemniku znajdują się gumki recepturki, najlepiej kolorowe.

Zadaniem dziecka jest nakładanie gumek recepturek na sześciany, zaczynając od największego, bo jest najłatwiejszy. Można robić z gumek recepturek różnorodne kombinacje albo po prostu nakładać, np. według koloru. Potem dziecko wybiera kolejny sześcian i robi to samo. Jak już przejdziemy do najmniejszych to można nauczyć dziecko manipulacji wewnątrz dłoni, czyli dwukrotne lub trzykrotne okręcanie wokół sześcianu gumki recepturki. Tu już się zaczyna robić trudno, ale jest to świetne ćwiczenie podczas terapii ręki i terapii integracji sensorycznej.

Jeśli nie macie sześcianów różowej wieży mogą to być klocki, naczynia, butelki, zabawki. Jest wiele przedmiotów w otoczeniu dziecka, które będą stanowić wyzwanie i dadzą tę samą możliwość – rozwój małej motoryki.