19 marca, 2021 W Wiedza

Nadwrażliwość słuchowa – objawy

W każdą środę na Instagramie prowadzę Sensoryczną Poradnię. Ostatnio padło w niej pytanie o nadwrażliwość słuchową i jej objawy. W skrócie odpowiedziałam, że charakteryzuje się przesadnym reagowaniem na dźwięki, zwracaniem uwagi na dźwięki, które są tłem, koncentrowaniem się na tym, rozpraszanie się pod ich wpływem, rozdrażnieniem, płaczem, zatykaniem uszu. Temat jest na tyle ciekawy, że postanowiłam rozwinąć go na blogu.

Zmysł słuchu jest bardzo ważnym ośrodkiem w naszym organizmie, ponieważ wpływa na jakość życia, poczucie bezpieczeństwa i ma ogromny wpływ na rozwój procesów poznawczych. Narządem zmysłu słuchu jest ucho, co oznacza, że jego prawidłowy rozwój jest kluczowy w percepcji dźwięków. Czasem terapeuci integracji sensorycznej proszą o wykonanie badań audiologicznych i zawsze podczas diagnozy procesów SI pytają o przebyte choroby związane z uszami.

 

Zmysł słuchu + układ przedsionkowy

Jest jeszcze inna ważna korelacja związana ze zmysłem słuchu, a mianowicie ścisły związek z innym zmysłem – układem przedsionkowym. Oba ośrodki unerwione są przez VIII nerw czaszkowy, co oznacza, że wrażenia z jednego i drugiego zmysłu przekazywane są do mózgu tym samym nerwem. Receptory tych zmysłów mieszczą się w uchu wewnętrznym. Jako pierwszy rozwija się zmysł przedsionkowy, a na jego bazie powstaje zmysł słuchu. Zmysł słuchu jest zależny od prawidłowo działającego zmysłu przedsionkowego.

 

Zapamiętaj: na percepcję dźwięków ma wpływ zmysł przedsionkowy (inaczej nazywany zmysłem równowagi).

 

Dlaczego o tym piszę? Aby nie było zdziwienia, że samo bodźcowanie dźwiękami nie przynosi efektu. A może przynieść odwrotny – jeszcze większą awersję, bo dziecko nie jest gotowe na taką stymulację. Zwróćcie uwagę na to, z jak duża ilością bodźców dźwiękowych dziecko mierzy się w codziennym życiu. Zatykanie uszu nie powinno być kojarzone tylko z dziećmi z autyzmem. Szczególnie w dużych miastach ilość różnorodnych i zmiennych dźwięków może przytłaczać. Z tego powodu nie lubię chodzić na zakupy do centrów handlowych, mój układ nerwowy nie radzi sobie z tak dużą ilością dźwięków w jednym miejscu.

 

Przykładowe objawy nadwrażliwości słuchowej:

 • zatykanie uszu
 • rozdrażnienie
 • płacz
 • lękliwość (np. podczas burzy czy szczekania psa)
 • unikanie określonych miejsc, ludzi, aktywności, zabaw
 • nadmierne zwracanie uwagi na dźwięki
 • zagłuszanie nieprzyjemnych dźwięków innymi dźwiękami ( wydawanymi przez siebie, np. mruczeniem)
 • nadpobudliwość
 • agresja, również autoagresja

 

Jak zadbać o dziecko zmagające się z tą trudnością?

 1. Najważniejsze: udać się do terapeuty integracji sensorycznej, stosować się do zaleceń i ściśle współpracować.
 2. Przeanalizować otoczenie dziecka pod kątem bodźców słuchowych i dostosować je do potrzeb i możliwości dziecka.
 3. Poinformować o trudnościach dziecka w przedszkolu / szkole i przekazać zalecenia od terapeuty.
 4. Wyposażyć się w słuchawki wygłuszające, które będą wsparciem w kryzysowych (!) sytuacjach.
 5. Zrozumieć, że to jest dla dziecka trudne. Wprowadzać nowe dźwięki do otoczenia – powoli, jeden nowy dźwięk na raz, za zgodą dziecka, w formie zabawy.

 

Polecam zapoznanie się z moim webinarium o integracji sensorycznej, w którym znajdują się sensoryczne zabawy. Kliknij tutaj i zapoznaj się z ofertą webinarium.

A tak na marginesie – dołącz do Instagrama, jest super! Obserwuj mój kanał @sensoryczna_edukacja i zadawaj pytania podczas Sensorycznej Poradni w każdą środę od 12 do 20.

Bibliografia:

– Bożenna Odowska – Szlachcic, „Terapia integracji sensorycznej” zeszyt 2

– prywatne materiały szkoleniowe