7 października, 2021 W Inspiracje

Pięć pomysłów na Dzień Drzewa w ruchu

Przy takich okazjach jak obchodzony 10 października Dzień Drzewa najczęściej spotykam się z propozycjami stolikowymi, pracami plastycznymi i zabawami wymagającymi udziału motoryki małej. Moja propozycja to pięć zabaw, dzięki którym spędzicie ten dzień wspólnie z dziećmi w ruchu, dbając przy tym o rozwój dwóch ważnych zmysłów: przedsionkowego i prioprioceptywnego.

Każde dziecko potrzebuje stymulacji tych zmysłów, by prawidłowo móc się rozwijać. Dzieci potrzebują zabawy, im więcej w codzienności małego dziecka doświadczeń sensoryczno-motorycznych, tym łatwiej jest mu nauczyć się poprawnie funkcjonować. Zachęcam do zabaw angażujących całe partie mięśni.

 

Sensoryczny, jesienny to przeszkód

W pojemnikach umieszczamy dary jesieni: kasztany, liście, jarzębinę, korę, patyczki. Dzieci przemieszczają się po nich. Ta wersja wielu osobom jest znana, dlatego tutaj zachęcam do urozmaicenia, wykonujemy napisy nazw znajdujących się rzeczy w pojemnikach, układamy na końcu toru i dziecko po przejściu toru zbiera karteczki, po czym musi dopasować do pojemnika.  Dzieci mogą układać tor przeszkód w dowolny sposób, według swoich preferencji. Korzyści płynące z tej zabawy:

  • rozwijanie umiejętności planowania motorycznego
  • rozwój zmysłu proprioceptywnego
  • poruszanie się w przestrzeni, po zróżnicowanych fakturach ma pozytywny wpływ na umiejętność zachowania równowagi
  • obserwując miejsce, w którym można postawić stopę rozwija umiejętności wzrokowe, koordynację oko-noga, świadomość przestrzenną.

 

 

Zabawa z chustą lub gumą animacyjną

Tutaj oprócz chusty potrzebujemy rysunki drzew pasujące do darów jesieni z sensorycznego toru. Zawieszamy na ścianie bądź kładziemy na podłodze rysunki jeden obok drugiego. Pod chustą lub w środku gumy układamy liście, jarzębinę, kasztany itd. Chodzimy w kole np. do piosenki „Malowała jesień” (znajdziecie ją na Youtube).

Gdy piosenka się zatrzyma nauczyciel wskazuje imię dziecka, które ma wejść do środka i wybrać pasujący dar do ilustracji. Dzieci dzięki tej zabawie zyskują świadomości istnienia innych osób, poznają imiona koleżanek i kolegów. Wspólna zabawa rozwija umiejętności komunikacyjne i społeczne. Chodzenie w kółko w grupie stymuluje układ przedsionkowy. Reagowanie na polecenia rozwija umiejętności słuchowe.  Naprzemienne kręcenie się w prawo/lewo rozwija orientację przestrzenną.

 

Co jest w pudle?

W duże kartonowe pudło chowamy rzeczy związane z tematyką. Dziecko podchodzi do pudełka i losuje jedną rzecz, po czym opisuje ją po dotyku, inne dzieci zgadują co to jest, do którego drzewa pasuje. Zabawy fakturowe rozwijają zmysł dotyku i dzięki temu dzieci są bardziej otwarte na inne faktury/zabawy. Poszukiwanie przedmiotów ćwiczy umiejętność skupienia uwagi. Podczas zabawy wpływamy na rozwój planowania motorycznego, małej motoryki. Szukanie przedmiotów poprawia dyskryminację dotykową.

 

Listek

Obserwowanie spadających liści jest fantastyczne, poruszają się powoli, reagując na najmniejsze powiewy powietrza. Dzieci niech stoją razem, naprzeciwko, blisko siebie, jedno dziecko podrzuca listek, a drugie próbuje je złapać, zmieniając się rolami, podrzucającego/ łapiącego.

Inną wersją zadania jest ustawienie dzieci w kole i samodzielne posyłanie listka w górę, a potem łapanie własnymi rękami (każde dziecko oddzielnie). Zabawa ta rozwija koordynację oko-ręka, uczy współpracy, zabawy w parze. Dziecko ćwiczy koncentrację (musi śledzić listek wzrokiem, żeby je złapać/koordynacja wzrokowo-ruchowa). Przemieszczając się, aby złapać listek, ćwiczy zmysł równowagi.

 

Podsumowując

Zabawy te mogą mieć wiele urozmaiceń, ważne jest, abyśmy tworzyli dzieciom warunki do wspaniałej zabawy, dbajmy o rozwój ruchowy i możliwości w zakresie dużej i małej motoryki.

 

 

thumb

O autorze: mgr Paulina Frąckiewicz

Terapeuta Integracji Sensorycznej, Terapeuta Ręki, Terapeuta Treningu Umiejętności Społecznych. Nauczyciel wczesnoszkolny i przedszkolny, oligofrenopedagog. Posiada doświadczenie w pracy z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Pracuje w przedszkolu terapeutycznym dla dzieci z autyzmem. Mama 2 wspaniałych dzieci, szczęśliwa żona. Uwielbia pracę z dziećmi, kocha podróże, a w międzyczasie poszerza swoją wiedzę o kolejne kursy.