27 lipca, 2020 W #sztukarozwijamózg

Retransmisja webinarium: Rola sztuki w wychowaniu dziecka

Projekt #sztukarozwijamózg zakłada przygotowanie czterech bezpłatnych webinariów związanych z rozwojem twórczości wśród dzieci. Czwartym moim gościem była fantastyczna Anna Weber, twórczyni Pomelody.

Anna znana również jako Mama Lama jest żoną Adama i matką trójki synów Antoniego, Stefana i Józefa. Jest kompozytorką i licencjonowaną nauczycielką wielu programów muzycznych. Stworzyła wraz z mężem innowacyjną aplikację Pomelody – pomelody.com, umożliwiającą aktywną edukację muzyczną dzieci bez wychodzenia z domu. Ukończyła Wydział Kompozycji Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Poznaniu, a także Dziennikarstwo i Komunikację Społeczną na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest laureatką konkursów kompozytorskich, a jej utwory wykonywane były podczas festiwali i koncertów w Polsce i za granicą. Od 2009 prowadzi zajęcia muzyczne z dziećmi (uczyła metodami Dalcroze’a, Kodaly’a, Orff’a, Gordona oraz programem Music Together), szkoli rodziców i nauczycieli, a od 2014 roku współtworzy projekt Steve Nash & Turntable Orchestra komponując muzykę dla orkiestry.

Uczestnicy webinarium przygotowanego przez Annę dowiedzą się jak i po co kształtować postawę twórczą u dziecka. Czym jest kreatywność i sztuka sama w sobie. Prowadząca dużo przestrzeni poświęci również mitowi talentu. Był taki czas, gdy całą odpowiedzialność zrzucało się na geny, jednak teraz coraz więcej mówi się o ogromnej roli środowiska i wychowania. To w jaki sposób o sobie myślimy, ma wielkie znaczenie także dla rozwoju naszego potencjału. Każde dziecko rodzi się z potencjałem muzycznym i plastycznym. Prowadząca wykorzystując swoje bogate doświadczenie opowie na czym polega proces umuzykalnienia u dzieci oraz jak aktywnie tworzyć. Na bazie malarstwa opowie w jaki sposób wspierać i w ogóle skupić się na procesie twórczym, a nie produkcie finalnym.