14 lipca, 2020 W #sztukarozwijamózg

Rozwój twórczego myślenia

Nasz świat rozwija się w szaleńczym tempie, co przekłada się na potrzebę konkretnych kompetencji u przyszłych dorosłych. Jest takie pojęcie, które współcześnie jest bardzo ważne: twórcze myślenie.

Jest to rodzaj myślenia, które jest otwartym źródłem. Z lekkością są wytwarzane nowe koncepcje. Z elastycznością są zmieniane kierunki myślenia. Rozwiązuje się problemy, które nie wyglądają na takie, które da się rozwiązać. Tworzenie nowych, innowacyjnych rozwiązań i oczywiście krytyczne myślenie. Paul Collard z organizacji Creativity, Culture and Education z Wielkiej Brytanii uważa, że “nie tyle wiedza, co elastyczność myślenia i kreatywność stanowią walory pożądane i poszukiwane w przyszłości”. (1)

Twórcze myślenie warto rozwijać już od najmłodszych lat poprzez codzienne zabawy. Dużą pracę do wykonania mają osoby dorosłe, które muszą stworzyć odpowiednią przestrzeń mentalną dla dziecka. Każdy rodzic chce, by jego dziecko było zadowolone ze swojego życia, robiło to co kocha, miało otwarty umysł, realizowało swój potencjał i zmieniało świat na lepsze. Pewne cechy, aby mogły w dzieciach wzrosnąć, potrzebują odpowiedniego podłoża ku temu. Twórcze myślenie nie rozwinie się wtedy, kiedy dorośli będą na każdym kroku mówić dziecku co ma zrobić. Twórcze myślenie rozwija się poprzez aktywność dziecka, stawianie przed wyzwaniem i pozwolenie na znalezienie rozwiązania.

Co może zrobić rodzic? Zadbać o to, by w domu były materiały, które rozwijają wyobraźnię, czyli książki, albumy, edukacyjne aplikacje, filmy, muzyka. Dać dziecku możliwość do tworzenia w swobodnej, wolnej atmosferze. Aby dziecko mogło zastanowić się, co chce teraz zrobić i z jakich komponentów. Dziecko potrzebuje mieć czas na nic nierobienie, zadumę, refleksję. Ważna jest akceptacja sposobu, w jaki myśli o rzeczywistości. Zabawy słowne, ciałem, muzyką, sztuką… Sposobów na rozwijanie twórczego myślenia jest bardzo dużo. Najważniejsze jest jednak podejście dorosłych do rozwoju dzieci, którzy stawiają się w roli nieomylnych autorytetów poprawiających co krok dziecko.

 


(1) http://www.poradniarawicz.pl/rozwijanie-myslenia-tworczego/
(2) https://www.babyboom.pl/uczen/rozwoj/tworcze-myslenie-dziecka

 

Bibliografia:

Rozwijanie myślenia twórczego

https://www.babyboom.pl/uczen/rozwoj/tworcze-myslenie-dziecka