Co tydzień w środę od godz. 12 do 20 w moim stories na Instagramie @sensoryczna_edukacja otwarte jest okienko do zadawania pytań związanych z integracją sensoryczną, terapią ręki, edukacją i terapią dzieci. Gorąco Was zapraszam do obserwowania mnie na IG i korzystania z tego przywileju. Odpowiadam tak, jakbym odpowiadała rodzicowi podczas konsultacji na żywo.
Postanowiłam wrzucać tutaj Wasze pytania i moje odpowiedzi – może znajdziecie tutaj coś, co Was zastanawia albo chcecie pogłębić swoją wiedzę.
1 pytanie: Czy u niemowlaka do 1 r.ż. mogą wystąpić zaburzenia integracji sensorycznej? Jakie są objawy?
Mogą. Mówimy wtedy o trudnościach w samoregulacji. Przykładowe objawy: rozdrażnienie podczas masażu, kąpieli, mycia określonych części ciała, niechęć do kładzenia w określonych pozycjach, trudności ze snem, uspokojeniem się. Z mojego doświadczenia to najczęściej są to trudności ze zmysłem dotyku i układem przedsionkowym i potrzeba pełnej kontroli nad tym, co się dzieje – ta „władza” daje jakby poczucie bezpieczeństwa nad bodźcami.
2 pytanie: U córki 4 lata zdiagnozowano zaburzenia SI (czucie głębokie). Po 1.5 roku zajęć brak zmian w zachowaniu. U syna 2-letniego podobne objawy. Możliwe, że to nie zaburzenia SI? Możliwe, by te same objawy / zaburzenia były u rodzeństwa?
Tak, możliwe, że są te same objawy u rodzeństwa. Może u kogoś w rodzinie też występowały – warto popytać. Pytanie jakich zmian oczekujesz od dziecka, jak do tego odnosi się terapeuta, ile z tych zachowań jest profilem sensorycznym i ile da się wypracować z dzieckiem, bo z każdym są różne rezultaty. Ile jeszcze przed Wami wg terapeuty?
3 pytanie: Propozycje do ćwiczeń z poszukiwaczami sensorycznymi
Jak dla mnie to połączenie sprawdzonych zabaw / ćwiczeń z czymś, czego dziecko jeszcze nie zna, co jest wyzwaniem. Wiem, że jest pandemia – ale warto znaleźć sport / pasję, które zaspokoją potrzeby dziecka. Ćwiczeń jest sporo u mnie w webinariach (np. o integracji sensorycznej: klik), przygotuję dla Ciebie post na blog w tym temacie.
4 pytanie: Zaburzenia czucia głębokiego – czy może z nich wynikać onanizacja dziecięca?
Ja nie widzę związku, masturbacja dziecięca to kwestia: poznawania swojego ciała, ciekawość, przyjemność, może też być to rozładowanie napięcia, emocji które się nagromadziły. Warto obserwować holistycznie, a jak Cię to niepokoi – konsultacja u psychologa dziecięcego.
5 pytanie: Chętnie dowiem się czegoś o nadwrażliwości słuchowej. Jak się objawia?
W skrócie: przesadnym reagowaniem na dźwięki, zwracaniem uwagi na dźwięki, które są tłem, koncentrowaniem się na tym, rozpraszanie się pod ich wpływem, rozdrażnieniem, płaczem, zatykaniem uszu. Na przykład podczas rozgniatania butelki, spuszczania wody, kichania, nadepnięcia na coś – to są już mocne przykłady nadwrażliwości słuchowej.
Zapraszam Was na mój Instagram – bądź na bieżąco i zadawaj pytania! @sensoryczna_edukacja