fbpx
6 sierpnia, 2021 W Materiały PDF

Sensoryczne Liczydło 11-20 – sekwencje [PDF]

W sklepie Sensorycznej Edukacji znajdują się Sensoryczne Liczydła – duże drewniane pomoce, do których dołączone są bukowe koraliki w różnych wariantach kolorystycznych do wyboru. Wersja Montessori składa się z 10 kolorów odpowiadających matematyce w tej metodzie. Oprócz sprzedaży pomocy rozwojowych ważne jest dla mnie inspirowanie Was do multisensorycznych zabaw. Pokazuję, jak wszechstronne mają zastosowanie.

Opracowałam dla Was karty – sekwencje w oparciu o montessoriański zestaw Sensorycznego Liczydła 11 – 20. Montessoriański, czyli taki, w którym kolory koralików odpowiadają kolorom w matematyce Montessori. Tutaj muszę doprecyzować jedną kwestię. W matematyce Montessori 11 składa się z 10 złotych koralików i jednego czerwonego, 12 z 10 złotych koralików i dwóch zielonych, itd.  W mojej wersji Sensorycznego Liczydła 11-20 jest trochę inaczej:

11 – czerwony
12 – zielony
13 – różowy
14 – żółty
15 – jasny niebieski
16 – fioletowy
17 – biały
18 – brązowy
19 – ciemny niebieski
20 – złoty

Oznacza to, że w zestawie znajduje się 11 czerwonych koralików, 12 zielonych, 13 różowych, 14 żółtych, 15 jasnoniebieskich, 16 fioletowych, 17 białych, 18 brązowych, 19 ciemnoniebieskich i 20 złotych. Dlaczego? W przypadku tej pomocy znacznie więcej możliwości pracy daje ta wersja – jest więcej kolorów i więcej możliwości tworzenia różnorodnych sekwencji i łańcuszków niż w przypadku 100 złotych koralików i 55 w pozostałych kolorach.

 

 

SEKWENCJE 11 – 20  – karty PDF

Karty Sekwencje zostały stworzone do rozwijania zmysłu wzroku, pamięci, koncentracji, prowadzenia ćwiczeń lewopółkulowych, rozwoju małej motoryki i koordynacji wzrokowo-ruchowej.

Zadanie do wykonania jest z pozoru proste: dziecko układa pod liczydłem karty od najmniejszej ilości kropek do największej (czyli od 11 do 20) i na ich podstawie układa koraliki na liczydle. Odczytywanie kolorów z kart z sekwencjami, zapamiętywanie ich, odszukiwanie w koszyku koralików i układanie to złożona aktywność! W pliku PDF do pobrania znajdują się 3 zestawy sekwencji.

Przygotowanie kart:

  • pobierz i wydrukuj karty w kolorze
  • wytnij i zalaminuj
  • włóż do pudełeczka i połóż obok Sensorycznego Liczydła 11-20

W zależności od tego, kto będzie używał Sensorycznego Liczydła – rodzic czy terapeuta – zastosowanie pomocy rozwojowej będzie różne. Często to podkreślam, że ona celowo jest tak duża, by mogła być używana podczas terapii integracji sensorycznej, terapii ręki, terapii pedagogicznej, pracy z dziećmi z niepełnosprawnościami, zaburzeniami rozwoju. Koraliki mają 2 cm średnicy! Można pracować z nią na podwieszanym sprzęcie, w różnorodnych pozycjach.

 

Pobierz materiały PDF