11 stycznia, 2023 W Inspiracje

Sensoryczne zabawy z koralikami Montessori

Mamy w swojej ofercie bukowe zestawy koralików w kolorach matematyki Montessori, które można wykorzystać na tysiąc sposobów podczas terapii oraz edukacji dzieci. W mojej poradni korzystamy z nich podczas terapii ręki, terapii integracji sensorycznej, terapii logopedycznej oraz warsztatów Montessori. Zobaczcie, jak można się nimi bawić oraz ćwiczyć konkretne umiejętności u dzieci.

 

Kolorowa piłka ręczna

Ćwiczenie, które może odbywać się w pozycji czworaczej lub podczas siedzenia. Będą potrzebne dwie bramki (ułożone np. z klocków) oraz kolorowe koraliki. Dzieci próbują strzelić sobie wzajemnie gola. Wykonując ćwiczenie w pozycji czworaczej dziecko wzmacnia mięśnie posturalne, obręcz barkowa oraz rozwija ruchomość nadgarstków. W pozycji siedzącej dziecko ćwiczy tylko ruchomość nadgarstków oraz percepcję wzrokową.

 

Sortowanie kolorowych koralików szczypcami

Jest to ćwiczenie, które bardzo przydaje się na etapie nauki rozróżniania kolorów. Do jednego większego koszyka wsypujemy wszystkie koraliki. Następnie układamy wokół dziecka mniejsze pojemniki, do których dziecko za pomocą szczypiec sortuje je według koloru. Czyli do jednego pojemnika wkłada żółte koraliki, do drugiego czerwone itd. Jest to nie tylko nauka kolorów, ale przy okazji rozwijanie małej motoryki.

 

Układanie na tablicach grafomotorycznych

Za pomocą szczypiec lub chwytu pęsetowego dziecko układa wzory z koralików na panelach i tablicach grafomotorycznych, np. dwie ręce robią to samo w tym samym czasie. Dzięki temu ćwiczymy obustronną koordynację, koncentrację uwagi i percepcję wzrokową.

 

Wciskanie do silikonowej formy na kostki

Ćwiczenie rozwijające dysocjację palców. Dziecko wciska palcem koralik do silikonowej foremki na kostki lodu. Bardzo intensywne ćwiczenie wzmacniające mięśnie oraz ruchomość palców.

 

 

Wyjmowanie koralików z trenera dłoni

Jest to moje ulubione ćwiczenie podczas terapii ręki, któremu zawdzięczam bardzo dużo efektów u dzieci. Wsypuję koraliki pod trener dłoni. Dziecko wkłada palec wskazujący i kciuk do jednego otworu i próbuje wyjąć koralik. Koraliki dziecko układa na sensorycznym liczydle bądź jakimkolwiek panelu grafomotorycznym. Jest to dosyć trudne ćwiczenie i po wielu powtórzeniach widać efekty, jednak nie warto się poddawać, ponieważ wzmacnia mięśnie palców, trenuje chwyt pęsetowy, rozwija dysocjację palców.

 

Geoplan

Najpierw dziecko tworzy labiryny przy pomocy gumek recepturek na geoplanie. Następnie toczy po nim koraliki.

 

Ćwiczenie opozycji kciuka

Kładziemy koralik na środek dłoni i próbujemy go toczyć palcami tej samej ręki w stronę opuszków palców. Czyli od wnętrza dłoni do góry.

 

Sensoryczny box – szukanie rzeczy w koralikach

Chowamy do pudełka wypełnionego koralikami różne przedmioty. Dziecka zadaniem jest znalezienie wszystkich ukrytych elementów – mogą to być figurki zwierząt, owoców, dinozaurów. Dziecko wykonuje ćwiczenie z otwartymi oczami, a jeśli jest gotowe zakryć oczy to zakłada opaskę lub je zamyka. Ćwiczymy nie tylko zmysł dotyku, lecz również stereognozję.

 

Dmuchajka logopedyczna

Dziecko buduje tor przeszkód np. z ciastoliny, a następnie dmucha na koralik i przesuwa go od startu do mety. Może do tego używać słomki.

 

Prowadzenie działań matematycznych

Ćwiczenie dodawania, odejmowania, dzielenia i mnożenia na konkrecie. Dzieci uwielbiają kolorowe przedmioty, koraliki nadają się do tego idealnie.

 

 

Koraliki dostępne są w moim sklepie – kliknij tutaj.