23 grudnia, 2019 W Inspiracje

Szyszki wylepiane plasteliną

Plastelina jest materiałem, który uwielbiam wykorzystywać w codziennej pracy z dziećmi: rozwijanie małej motoryki i twórczego myślenia. Tym razem do wylepiania były szyszki z sosny czarnej – są duże i ze względu na ten walor przyjemnie się z nimi pracuje.

Zawsze zachwyca mnie to, że każde dziecko mając tę samą pulę materiałów robi coś inną techniką i w inny sposób. Plastelina była wciskana do środka, oblepiana między i na pręcikach, od góry i od spodu. Niby to nic nadzwyczajnego – jedna z wielu dziecięcych aktywności w ciągu dnia, ale dla mnie jest ekspresją, twórczością i śladem indywidualności, która objawia się w pracy rąk.

Szyszki, które dzieci nie zabrały ze sobą do domów, są moją świąteczną dekoracją. Pięknie wyglądają na bożonarodzeniowej choince. <3

Przed świętami rodzice często mają dużo pracy, sprzątania, gotowania. Czasem brakuje pomysłów, więc dzielę się takim, który wspiera rozwój dziecka i jednocześnie tworzy klimat świąt.

Zasada pracy jest dosyć prosta. Daję dziecku plastelinę, wsypuję brokat do naczynka. Dziecko robi małą kulkę z plasteliny, obtacza w brokacie i wciska / wylepia / robi co chce na szyszce. Potem przywiązuję sznurek i zgadzam się na zabranie do domu. Jak dziecko wręcza mi jako prezent, zabieram ze sobą i ozdabiam dom.