16 lipca, 2021 W Inspiracje

Zabawy dotykowe dla dzieci

Zmysł dotyku obejmuje całą powierzchnię skóry, ten ogromny obszar świadczy o znaczeniu tego zmysłu. Na różnych częściach ciała bodźce odbierane są z różną intensywnością, na przykład bardzo dużo receptorów znajduje się na dłoniach, przez co są one bardzo czułym miejscem.

Dotyk pełni ważną rolę w rozwoju sensorycznym dzieci – poprzez faktury i kształty różnicują przedmioty. Nie zdajemy sobie sprawy, że zmysł ten nieustannie odbiera wrażenia dotykowe i je porządkuje.

 

Dotykowe zabawy są ważne, ponieważ:

  • mają wpływ na rozwój umiejętności grafomotorycznych;
  • pomagają różnicować wrażenia, oswajać się z różnorodnością faktur;
  • są relaksującą, wyciszającą zabawą;
  • zmysł dotyku jest jednym z trzech podstawowych systemów sensorycznych;
  • dotyk tworzy granicę pomiędzy własnym ciałem a światem zewnętrznym;
  • dotyk ostrzega o niebezpieczeństwie, o przyjemnych i nieprzyjemnych bodźcach.

 

Sensoryczny tor przeszkód

To jest jedno z najbardziej lubianych ćwiczeń przez dzieci podczas terapii integracji sensorycznej. Rozkładacie różnorodne podesty i równoważnie na podłodze, a pomiędzy nimi ustawcie pudełka z fakturami i Sensoryczne Dyski Dotykowe. Dziecko chodzi po podestach i wsypuje faktury do dysków. Dużo radości, rozwoju zmysłów i zabawy!

 

 

Wysypywanie faktur i wylepianie plasteliną tego samego wzoru

Sensoryczne Dyski Dotykowe powstały na bazie kart do wylepiania plasteliną. Dysków jest 10, kart 50. Dziecko wysypuje faktury, a następnie wylepia w ten sam sposób wzór plasteliną. Faktury są sypkie, plastelina daje inne wrażenia dotykowe. Wzory do wylepiania plasteliną pobierzesz tutaj.

 

 

Wsypywanie faktur do Sensorycznych Dysków Dotykowych

Przygotuj ziarenka, kulki hydrożelowe, kamienie – faktury różniące się między sobą wrażeniami dotykowymi.

 

 

Układanie bukowych koralików na Sensorycznych Dyskach Dotykowych

To jest moje odkrycie, że koraliki od Sensorycznych Liczydeł pasują do Sensorycznych Dysków Dotykowych. Koraliki znajdują się w naszej ofercie, podobnie jak Liczydła. Wygląda to przepięknie!

 

Układanie podczas huśtania się

Dziecko bezpiecznie siedzi na huśtawce i wysypuje ziarenka podczas delikatnego ruchu huśtawki. Bardzo ważna stymulacja trzech bazowych systemów sensorycznych – układu przedsionkowego, propriocepcji i zmysłu dotyku.